Recenzje - Kino

Kobiecy Pedro na otwarcie

2006-07-21 09:40:44

 6. festiwal ENH rozpoczął “Volver” Pedro Almodovara. Zauroczony kobiecością Hiszpan pokazał, że tak naprawdę nie interesuje go jej elegancka, wymuskana strona. Fascynuje go babskość po prostu!

Aby ją pokazać reżyser rezygnuje z niepotrzebnych zabiegów upiększających, nie pomija wstydliwych aspektów cielesności. Koncentruje się na tym, żeby jego kobiety były naturalne. A kiedy mogą takie być? Kiedy nie ma mężczyzn.

Żadna z bohaterek ich nie potrzebuje. Kiedy znikają z ich życia, wreszcie pojawia się szansa na rozliczenie z przeszłością. We własnym babskim gronie. Zresztą, jak zaufać brzydszej części świata, skoro jej przedstawiciele okazują się łajdakami, urodzonymi po to, żeby zepsuć kobiecy świat.

A u Almodovara jest nim specyficzna kraina. Miejsce, w którym brudy pierze się we własnym gronie, a wszelkie instytucje państwowe po prostu nie mają prawa ingerować w sprawy jego mieszkanek. Zbrodnie wydają się nie interesować policji; wszystko załatwia się w pełnej zaufania i zwyczaju śródziemnomorskiej wspólnocie, w której najważniejsze są więzi rodzinne i sąsiedzkie.

W tej pajęczynie kobiecych relacji funkcjonuje Raimunda (Penelope Cruz). Samodzielna, inteligentna kobieta, która mimo przeprowadzki z prowincji do Madrytu, nadal energię czerpie z plotkarskiej babskiej wspólnoty. I tylko przy jej pomocy może pogrzebać stare demony. Tytułowy powrót (volver) do krzywd przeszłości odbywa się dopiero po zniknięciu mężczyzn z jej życia.

 I tak powstaje idealny, almodovarowski świat, gdzie kolory nie przytłaczają i jest... przytulnie. Świetnie pasuje do niego Penelope Cruz, naturalna piękność, nie bojąca się utraty nowoczesnego wizerunku.

W ogóle, żeby powstał film wybitny, chyba każdy z jego twórców musi zabić wszelki strach. Volver sprawia wrażenie filmu w pełni ufnego, swobodnego – pozbawionego strachu właśnie. Hiszpański reżyser historię z brukowca zbudował, co zrozumiałe, na emocjach. Jest zwyczajnie – czasem śmiesznie, czasem smutno – ale zawsze prawdziwie.

Festiwal Era Nowe Horyzonty nie mógł się rozpocząć lepiej. Publiczność w Capitolu gorącymi oklaskami doceniła film kontrowersyjnego Hiszpana, który - między nami - musi mieć coś z baby...


Marcin Gębicki (marcin@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Ema - recenzja

Zobacz, czy dzieło w reżyserii Pabla Larraina jest równie emocjonalne, sensualne i pociągające, co taniec w rytmie reggaetonu.

Policja i rasizm
Policja i rasizm - recenzja

Polski tytuł filmu dość perfidnie nawiązuje do aktualnych problemów w USA. Czy jednak jest to udana produkcja?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!